• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

yarasalar

Türkçe - İngilizce

ana kullanım

biyoloji

YARASALAR = (yarasalar nedir; yarasalar ne demek; yarasalar İngilizcesi) (hayvanbilim) Yarasa türlerini içine alan memeliler takımı.

YARASALAR = (yarasalar nedir; yarasalar ne demek; yarasalar İngilizcesi) Memeliler (Mammalia) sınıfının, etenliler (Placentalia) bölümünden, tek uçabilen memeliler olup ön ayak parmakları çok uzun, ön parmaklar ve ön bacaklar arasına gerili ince deri vücudun yanları boyunca art bacaklara, bazen kuyruğa kadar uzanan ve kanat görevini taşıyan, bazıları kuyruklu, bazılarının parmaklarında emici safihalar bulunan, vücutları yumuşak ve sık kıllarla kaplı, iskeletleri hafif yapılı, gözleri küçük ve iyi gelişmemiş, parmaklarında çengel tırnakları olan ve dinlenme sırasında aşağıya doğru asılı duran, en uzun kış uykusuna yatan, gece faal olan bir takım.

YARASALAR = (yarasalar nedir; yarasalar ne demek; yarasalar İngilizcesi) Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının etenliler (Placentaila) bölümünün bir takımı. yegâne uçabilen memeliler olup ön ayak parmakları çok uzamıştır. Ön parmaklar ve ön bacaklar arasına gerili ince bir deri, vücudun yanları boyunca ard bacaklara, bazen kuyruğa kadar uzanır ve kanat görevini taşır. Bazıları kuyrukludur. Bazılarının parmaklarında emici safihalar vardır. Vücutları yumuşak ve sık kıllarla kaplıdır. İskeletleri hafif yapılıdır. Gözleri küçük fakat parlaktır. Sahip oldukları bir çeşit radar sistemleri sayesinde gece uçarlarken her türlü engelden kendilerini korurlar. Parmakları çengel tırnaklı olup dinlenme zamanı başaşağı doğru asılırlar. Gece hayvanlarıdırlar. Türleri çoktur. Sıcak memleketlerdekiler büyük boylu olurlar. En uzun kış uykusuna yatan hayvanlardır. Çoğu böcek yer, bazısı kan emer. Büyük-yarasalar (Megachiroptera) ve küçük-yarasalar (Microchiroptera) olmak üzere 2 alt-takımı. vardır.

yarasalar = hafâfîş [Türkçe - Osmanlıca]

1: 0 ms