• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

yerleşme

Türkçe - İngilizce

isim / noun

iş dünyası

YERLEŞME = (yerleşme nedir; yerleşme ne demek; yerleşme İngilizcesi) 1. Bir toplumsal kümenin ya da kalabalık bir nüfus topluluğunun, yaşamak ve ekonomik etkinliklerini sürdürebilmek için belli bir yeri seçmeleri eylemi. 2. Bu amaçlarla seçilip yerleşilen kent, kasaba, köy ya da daha küçük bir yer. bk. yerleşim yeri.

YERLEŞME = (yerleşme nedir; yerleşme ne demek; yerleşme İngilizcesi) 1. Yerleşmek işi: «Emektar makinenin tozlarını silip masaya yerleşmeye karar verdim.» -Ç. Altan. 2. Yerleşim alanı veya merkezi: «Boğaziçi köyleri, İstanbul'la ancak deniz yoluyla bağlanan, kopuk yerleşmelerdi.» -A. Boysan.

YERLEŞME = (yerleşme nedir; yerleşme ne demek; yerleşme İngilizcesi) Bir topluluğun çalışma ve yaşama eylemleriyle sınırlanmış yersel alanı.

YERLEŞME = (yerleşme nedir; yerleşme ne demek; yerleşme İngilizcesi) Dipsiz kayacın, taşyuvardaki yerli kayaçları iterek ya da eriterek onların yerini alması.

YERLEŞME = (yerleşme nedir; yerleşme ne demek; yerleşme İngilizcesi) İnsanın, az çok ya da bütünüyle boş bir bölgeyi ele geçirerek işlemesi, canlandırıp şeneltmesi.

YERLEŞME = (yerleşme nedir; yerleşme ne demek; yerleşme İngilizcesi) Tarihten önceki insanların yaşadığı yer.

yerleşme = angajman [öz Türkçe - eski terim]

yerleşme = iskân [öz Türkçe - eski terim]

yerleşme = lokalizasyon [öz Türkçe - eski terim]

yerleşme = ârâm [Türkçe - Osmanlıca]

yerleşme = takarrür [Türkçe - Osmanlıca]

yerleşme = tavattun [Türkçe - Osmanlıca]

yerleşme = temekkün [Türkçe - Osmanlıca]

1: 0 ms