• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

yapışkan

Türkçe - İngilizce

isim / noun – chemistry

sıfat / adjective

YAPIŞKAN = (yapışkan nedir; yapışkan ne demek; yapışkan İngilizcesi) 1. Yapışma özelliği olan: «Tütün yaprakları sıcakta yapışkan bir su salar.» -N. Cumalı. 2. a. Yapıştırıcı: Zamk bir yapışkandır. 3. mec. Gitmek bilmeyen: «Aynı arabaya binecek kadar pişkin ve yapışkan bir gölge.» -Ç. Altan.

YAPIŞKAN = (yapışkan nedir; yapışkan ne demek; yapışkan İngilizcesi) 1. Zamk. 2. Ökse otu. 3. Bir çeşit ısırgan otu, Parietaria Officinalis, Urticaceae. 4. l, 5-2 metre boyunda, kırmızı renkli küçük yuvarlak meyvası olan, dalları nazar için kullanılan bir ağaç. 5. Duvar aralarında biten, yabanıl bir bitki 6. Sulu tarlalarda yetişen, başağı insana, hayvana yapışan bir ot. 7.bk. yapışak-4.

YAPIŞKAN = (yapışkan nedir; yapışkan ne demek; yapışkan İngilizcesi) bk. akışmazlık.

YAPIŞKAN = (yapışkan nedir; yapışkan ne demek; yapışkan İngilizcesi) Değişik bir özdeğe, fiziksel kuvvetlerle tutunup kalabilme özelliğinde olan.

YAPIŞKAN = (yapışkan nedir; yapışkan ne demek; yapışkan İngilizcesi) fizik, kimya, metalbilim: Bir özdeğe fiziksel kuvvetlerle tutunup kalabilme özelliğinde olan ya da bu özelliği ile iki ayrı özdeği birbirine tutturabilen özdek.

YAPIŞKAN = (yapışkan nedir; yapışkan ne demek; yapışkan İngilizcesi) Özdekleri, gereçleri birbirine kimyasal ya da fiziksel olarak bağlayan ya da yapıştıran herhangi bir özdek.

YAPIŞKAN = (yapışkan nedir; yapışkan ne demek; yapışkan İngilizcesi) Uyuşuk, tembel.

yapışkan = adezif [öz Türkçe - eski terim]

yapışkan = adeziv [öz Türkçe - eski terim]

yapışkan = dıbık [öz Türkçe - eski terim]

yapışkan = kohesif [öz Türkçe - eski terim]

yapışkan = lüzuci [öz Türkçe - eski terim]

1: 0 ms