• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

sıkma

Türkçe - İngilizce

isim / noun – medical

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) Basınç yardımıyla bir araya sıkıştırma veya biçimlendirip kalıplaştırma, yağı veya öz suyu basınç altında özüte etme işlemi.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) 1. Bir çeşit hamur tatlısı, lokma. 2. Arasına peynir, kıyma konarak katlanmış sac ekmeği, dürüm. 3. İçine soğan ve kıyma konularak sıkılan mantı.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) 1. İç giysisi, gömlek. 2. Kollu ya da kolsuz korsa gibi sıkan kadın yeleği. 3.Kısa palto, ceket. 4.Bir çeşit pantolon, şalvar.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) 1. Lokma tatlısı. 2. Yufka ekmeği içine peynir, soğan konarak yapılan durum.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) 1. Sıkmak işi: «Bu vicdan azabının demirden pençesi yüreğini sıkmaya başlıyordu.» -Y. K. Karaosmanoğlu. 2. Bir tür pantolon veya şalvar. 3. Bayat ekmeğin su ile ıslatılıp sıkılmasıyla elde edilen malzemeyi un, tuz ve suyla yoğurup hamur durumuna getirdikten sonra arasına kavrulmuş soğan, peynir konularak pişirilen bir yemek. 4. sf. Sımsıkı bağlanmış: «Sırtına giymiş sıkma sayayı / Yedeğine almış ağca mayayı» -Halk türküsü. 5. sf. Sıkılmaya, suyu alınmaya elverişli (portakal). 6. hlk. Dar bir tür kadın yeleği.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) Bir çeşit av tüfeği.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) bk. sıkıştırma.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) Boyuna takılan altın ya da gümüş dizisi, gerdanlık.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) Daracık.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) Gömlek, bluz.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) Karşıt yöndeki gerilimler altında olma durumu ya da bu duruma getirmek için yapılan işlem.

SIKMA = (sıkma nedir; sıkma ne demek; sıkma İngilizcesi) Nizam-ı cedid askerinin giydiği şalvar biçimi pantalon.

1: 0 ms