• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

mantar

Türkçe - İngilizce

balıkbilim

havacılık

isim / noun – botany

isim / noun – derogatory

isim / noun – informal

isim / noun – US informal

MANTAR = (mantar nedir; mantar ne demek; mantar İngilizcesi) Fotosentez yapamayan, tek hücreli veya ipliksi yapılar oluşturabilen, saprofit ve bazen de patojen de olabilen ökaryotik mikroorganizmalar, fungus.

MANTAR = (mantar nedir; mantar ne demek; mantar İngilizcesi) 1. bitkibilim Mantarlardan, içinde zehirlileri de bulunan, silindir bir gövde ve üst tarafı şapka biçiminde olan ilkel bitkilerin genel adı (Fungi): «Sen domalan bilir misin? Patates gibi bir şeydir, mantar gibi lezzetlidir.» - N. Meriç. 2. Esnek ve sudan hafif olduğundan şişe tapası, cankurtaran simidi, cankurtaran yeleği, ayakkabı tabanı ve daha birçok şeyin yapımında kullanılan, su geçirmeyen, meşe ağacı tabakası: «İpek çorap ve altı mantar iskarpin giymeyen kadınlar âdeta sınıf dışı ve eski biçim insanlardır.» - H. E. Adıvar. 3. Bu tabakadan yapılan şişe tapası. 4. Kaldırıma araçların park edilmesini engellemek amacıyla zemine gömülmüş mantar biçiminde beton yükselti. 5. Çocukların özel tabanca ile patlattıkları barutlu madde. 6. Balık ağlarını su yüzünde tutmaya veya olta sarmaya yarayan mantar parçası. 7. Hayvanların burun ucu. 8. argo Uydurma söz, yalan. 9. (hekimlik) Mantar hastalığı.

MANTAR = (mantar nedir; mantar ne demek; mantar İngilizcesi) Bitkilerde koruyucu doku olarak görev yapan ve ana maddesi süberin olan ölü hücrelerden oluşan tabaka. Süberin.

MANTAR = (mantar nedir; mantar ne demek; mantar İngilizcesi) Çürük.

MANTAR = (mantar nedir; mantar ne demek; mantar İngilizcesi) Dericilikte tanen kırmakta kullanılan bir araç.

MANTAR = (mantar nedir; mantar ne demek; mantar İngilizcesi) Hayvanların burunlarının ucundaki tüysüz yer.

MANTAR = (mantar nedir; mantar ne demek; mantar İngilizcesi) Mantar meşesinin kabuğundan sağlanan, şişe tapası ve yalıtkan olarak kullanılan, az gözenekli açık kahverenkli özdek.

MANTAR = (mantar nedir; mantar ne demek; mantar İngilizcesi) Mantarlar topluluğuna bağlı bitkilerin genel adı.

MANTAR = (mantar nedir; mantar ne demek; mantar İngilizcesi) Mikroskobik ya da makroskobik olan parazit, saprofit ya da simbiyoz olarak yaşayan, klorofilsiz, diğer canlılar için zehirli ya da zehirsiz olan canlı yapı.

MANTAR = (mantar nedir; mantar ne demek; mantar İngilizcesi) Mikroskopik veya makroskopik olan parazit, saprfit veya simbiyoz olarak yaşayan, klorofilsiz, zehirli veya zehirsiz olan canlı yapı.

mantar = sezü [eski terim - öz Türkçe]

mantar = fungus [öz Türkçe - eski terim]

1: 0 ms