• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

kene

Türkçe - İngilizce

KENE = (kene nedir; kene ne demek; kene İngilizcesi) (hayvanbilim) Koyun, köpek, at vb. hayvanların veya insanların derisinde asalak olarak yaşayan, bulaşıcı hastalıklara neden olan böceklerin genel adı, sakırga.

KENE = (kene nedir; kene ne demek; kene İngilizcesi) Acarina alt takımı. Ixodida takımında Ixodoidea üst ailesinde bulunan, yumuşak (Argasidae) ve sert (İxodidae) keneler olmak üzere iki ailede toplanmış, ilişkili olduğu diğer akrabalarından (akarlardan) daha büyük olan, özel ağız organelleriyle konaklarına tutunan, karada yaşayan tüm omurgalılarda parazitlenen, insanlarda ve hayvanlarda birçok hastalık etkenine vektörlük yapan kan emen akarlar, hlk. sakırga.

KENE = (kene nedir; kene ne demek; kene İngilizcesi) Büyük ağaç kurtları.

KENE = (kene nedir; kene ne demek; kene İngilizcesi) Büyük, iri fare.

KENE = (kene nedir; kene ne demek; kene İngilizcesi) Eklem bacaklı hayvanlardan, örümceğimsiler (Arachnoidea) sınıfının, keneler (Acarina) takımından, erginleri koyun, köpek vb. üzerinde, kan emerek asalak yaşayan, 4 mm. kadar boyda olan dişisi kan emdikten sonra 12 mm. kadar şişebilen, gözleri bulunmayan bir tür. Akar.

KENE = (kene nedir; kene ne demek; kene İngilizcesi) Eklembacaklı hayvanlardan örümceğimsiler (Arachnoidea) sınıfının keneler (Acarina) takımından bir tür. Gözleri yoktur. Erginleri koyun, köpek v.b. üzerinde asılak yaşar. Kan emer. 4 mm olan dişi kan emdikten sonra 12 mm'ye kadar şişer.

KENE = (kene nedir; kene ne demek; kene İngilizcesi) İnsan ve hayvanlara saldırarak, kan emici, ağılayıcı, sokup sömürücü özelliklerinden başka, çeşitli hastalıklar bulaştırmasıyle de suçlu görülen örümceğimsi eklembacaklıların genel adı; sakırga, kırışak, yavsı.

KENE = (kene nedir; kene ne demek; kene İngilizcesi) Kendisine: Ahmet para istedi, kene yirmibeş kuruş verdim.

KENE = (kene nedir; kene ne demek; kene İngilizcesi) Su testisi.

1: 0 ms