• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

kabarma

Türkçe - İngilizce

sıklık sırası: 14402

isim / noun – geology

isim / noun – medical

isim / noun – physical geography

madencilik

yeme içme

KABARMA = (kabarma nedir; kabarma ne demek; kabarma İngilizcesi) 1. Kabarmak işi: «Böyle birdenbire kabarmayı, sonra yine birdenbire sönüvermeyi anlıyorum.» -N. Hikmet. 2. mec. Duygulanma: «Bir de mektuplar okunurken ve selamlar söylenirken içinde tuhaf bir kabarma beliriyordu.» -H. E. Adıvar. 3. mec. Kendini üstün görme, büyüklük taslama. 4. coğ. Ay ve Güneş'in çekim etkisiyle, büyük denizlerde suların yükselmesi, met.

KABARMA = (kabarma nedir; kabarma ne demek; kabarma İngilizcesi) Ay ve Güneş'in çekim etkisiyle büyük denizlerde suların yükselmesi, olayı.

KABARMA = (kabarma nedir; kabarma ne demek; kabarma İngilizcesi) bk. gelim.

KABARMA = (kabarma nedir; kabarma ne demek; kabarma İngilizcesi) bk. genleşme 2.

KABARMA = (kabarma nedir; kabarma ne demek; kabarma İngilizcesi) Daha çok anadeniz kıyılarında, Ayın o kıyının öğlen çemberi üzerinden geçtiği sırada, deniz düzeyinde başlayan ve kıyıya doğru bir akıntı oluşturan yükselme.

KABARMA = (kabarma nedir; kabarma ne demek; kabarma İngilizcesi) Metal yüzeylerin boyanma, paklanma ve benzeri işlemlerinden sonra, alt katlarda kalmış olan gazların, yüzeyde kabartılar yaratması olayı.

KABARMA = (kabarma nedir; kabarma ne demek; kabarma İngilizcesi) Sinema Bir filmin üzerinde fazla sıcak ya da gerilme yüzünden oluşan çıkıntı ve çukurlar.

kabarma = med [öz Türkçe - eski terim]

kabarma = met [öz Türkçe - eski terim]

1: 0 ms