• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

diyafram

Türkçe - İngilizce

sıklık sırası: 13785

havacılık

isim / noun - technical

DİYAFRAM = (diyafram nedir; diyafram ne demek; diyafram İngilizcesi) 1. Bölme, ayırma duvarı. 2. Memelilerde, akciğerde hava alışverişinde etkili olan, göğüs boşluğuyla karın boşluğunu ayıran, kas ve tendondan oluşan yapı, diyafragma, frenes.

diyafram = böleç [eski terim - öz Türkçe]

diyafram = diyafragma [öz Türkçe - eski terim]

DİYAFRAM = (diyafram nedir; diyafram ne demek; diyafram İngilizcesi) (anatomi) 1. Bölme, ayırma duvarı. 2. Memelilerde, akciğerde hava alışverişinde etkili olan, göğüs boşluğuyla karın boşluğunu ayıran, kas ve tendondan oluşan yapı, diyafragma, frenes.

DİYAFRAM = (diyafram nedir; diyafram ne demek; diyafram İngilizcesi) (anatomi) 1. Göğüs ve karın boşluklarını birbirinden ayıran ince ve geniş kas. 2. fiz. Bir ışık demetinde uçtaki ışıkları tutmak ve optik cihazlarda daha net bir görüntü elde etmek için çapı ayarlanabilir ışık geçirmez levha.

DİYAFRAM = (diyafram nedir; diyafram ne demek; diyafram İngilizcesi) 1. Memeli hayvanlarda karın boşluğunu göğüs boşluğundan ayıran, kısmen kaslı, kısmen bağ dokusu telli bir bölme, 2. Bazı örümceklerde karnı başlı-göğüsden (sefaIotoraks) ayıran enine bölme, 3. Böceklerde vücudu çeşitli boşluklara ayıran bölmeler; sırt diyaframı, karın diyaframı gibi.

DİYAFRAM = (diyafram nedir; diyafram ne demek; diyafram İngilizcesi) Irakgörürlerde, fotoğraf makinelerinde nesne merceği açıklığını büyütüp küçülten düzen.

DİYAFRAM = (diyafram nedir; diyafram ne demek; diyafram İngilizcesi) Işıldakların bir takısı. Bir çerçeveye oturtularak takılan diyafram yuvarlak biçimdedir; iç tarafında birbirinin üzerine kayarak ya da birbirinin üzerinden açılarak yuvarlağın çapını büyülten ve küçülten yaprakları vardır. Bununla sahne üzerindeki aydınlatma alanı genişletilip daraltılabilir.

DİYAFRAM = (diyafram nedir; diyafram ne demek; diyafram İngilizcesi) Kimi ışıldaklarda, mercek düzeni içinde bulunan ve ışık niceliğini düzenlemekte kullanılan açılır kapanır mekanizma.

DİYAFRAM = (diyafram nedir; diyafram ne demek; diyafram İngilizcesi) Memelilerde, akciğerlerde gaz alış verişini kolaylaştıran, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu ayıran kas ve tendon tabakası.

ilgili sözler / related words

ayarlı diyafram bağıntılı diyafram açıklığı basınç ayarlı diyafram basınç plakası diyafram yayı debriyaj diyafram yayı diyafram (kamerada) diyafram (mikrofonda) diyafram açıklığı diyafram açıklık ayarı diyafram açılma derecesi diyafram alt atardamarları diyafram alt toplardamarları diyafram altında diyafram askısı diyafram ayarı diyafram bağlantısı diyafram bileziği diyafram cıvatası diyafram çubuğu diyafram değeri diyafram desteği diyafram duvarı diyafram duvarları diyafram düşüklüğü diyafram etkisi diyafram evantrasyonu diyafram fıtığı diyafram fıtıkları diyafram fıtkı diyafram fitığı diyafram göstergesi diyafram iltihabı diyafram kapağı diyafram kası diyafram kısmak diyafram kiti diyafram kolu diyafram kubbeleri diyafram manşonu diyafram maskesi diyafram merkezi diyafram mili diyafram muhafazası diyafram noktası diyafram obtüratörü diyafram ölçer diyafram öncelikli pozlama diyafram paralizisi diyafram pili diyafram plakası diyafram plevrası diyafram pompa diyafram silindiri diyafram sinir ağı diyafram sinir düğümü diyafram sistemi diyafram solunumu diyafram süspansiyonu diyafram üst atardamarı diyafram valfler diyafram vana diyafram ve kaburga kemiği ile ilgili diyafram yangısı diyafram yay diyafram yay ağzı diyafram yay halkası diyafram yay sapması diyafram yayı diyafram yayın koni biçimli diski diyafram yaylı kavrama diyafram yuvası diyafram zarı doğuştan diyafram fitığı endüktif diyafram enine diyafram etkili diyafram katsayısı halkalı diyafram hemi diyafram kapalı diyafram kapasitif diyafram kavrama diyafram yayı koni diyafram konik diyafram kontraseptif diyafram kontrjur diyafram merdaneli diyafram odak düzleminde diyafram oral diyafram otomatik diyafram otomatik diyafram ayarı otomatik diyafram denetimi parçalı diyafram paslanmaz çelik diyafram tipi rezonant diyafram sentetik diyafram radarı silikon diyafram tipi ürogenital diyafram vajinal diyafram vakum diyafram işleticisi vakum diyafram kamı ventilatöre bağlı diyafram yetersizliği yakıt pompası diyafram çekicisi

1: 0 ms