• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

binmek

Türkçe - İngilizce

sıklık sırası: 980

fiil / verb

tarım

BİNMEK = (binmek nedir; binmek ne demek; binmek İngilizcesi) 1. Yüksek bir şeyin veya bir hayvanın üstüne çıkıp ayaklarını sallandırarak oturmak: «Belki de atlara binerek dolaşırız.» -R. H. Karay. 2. Bir yere gitmek için tren, vapur, uçak, otomobil vb. bir taşıtta yer almak: «Vapurlara, trenlere ihtiyarları itip çocukları ezip biniyoruz.» -O. S. Orhon. 3. Bisiklet, motosiklet, binek hayvanı kullanmak. 4. İş istenilmeyen veya beklenilmeyen bir biçim almak: İş inada bindi. 5. Bir şey sıkışarak yanındakinin üstüne çıkmak: Damar damara binmiş. 6. (nsz, -e) Fiyat artmak: Pamuklulara yüzde on bindi. 7. Eklenmek, katılmak: «Annemin dul maaşından ayrılmış bütçeme bir de posta masrafı binmişti her hafta.» -Y. Z. Ortaç.

BİNMEK = (binmek nedir; binmek ne demek; binmek İngilizcesi) Çıkmak, oturmak, cülus etmek.

BİNMEK = (binmek nedir; binmek ne demek; binmek İngilizcesi) İskambil oyununda, daha büyük değerli kâğıtlar ile, küçüklerini kaldırmak, almak.

binmek = râkib olmak [Türkçe - Osmanlıca]

ilgili sözler / related words

-a binmek -e binmek -e gitmek üzere gemiye binmek arabaya binmek at binmek at binmek (dolaşmak) at binmek (oturmak) ata biner gibi binmek ata binmek ata iyi binmek atın sağrısına binmek attan inip eşeğe binmek aynı gemiye- uçağa- trene veya otobüse yeniden binmek bacaklarını ayırarak binmek bacaklarını ayırıp ata binmek batan gemiyi terk edip cankurtaran sandallarına binmek binicilerin ata binmek için üzerine çıktıkları tabure binmek (ata vb'ne) binmek (gemiye, uçağa, trene) binmek (taşıta) binmek (tren vb) birbiri üstüne binmek bisiklete binmek boynuna binmek boyuna binmek cüretkârca ata binmek dalgaya binmek dalına binmek deveye binmek dikkatsiz ve ihtiyatsızca binmek dişisine binmek eğine binmek el arabasına binmek ensesine binmek eşeğe binmek eyersiz binmek feribota binmek gemiye binmek gitmek üzere gemiye binmek imamın dört çiftesine binmek imamin kayığına binmek inada binmek jet uçağına binmek kaplumbağaya binmek karıncaya binmek kıymete binmek kızağa binmek köpek kızağına binmek küplere binmek lütfen uçağa binmek üzere çok acele geliniz lütfen uçağa binmek üzere hemen geliniz motosiklete binmek otobüse binmek öfkeye binmek ölüsü dirisine binmek sala binmek sırtına binmek tahterevalliye binmek taksiye binmek taşıta binmek tekrar binmek tekrar binmek (ata, bisiklete vb) tepesine binmek terkiye binmek tren e binmek trene binmek uçağa binmek uçağa binmek üzere yeri ayrılan yolcuların isimlerini bildiren liste üst üste binmek üstüne binmek üstüste binmek üzerine binmek vapura binmek yakmak için kuru odun, binmek için yaşlı at, okumak için eski kitap ve içmek için de yıllanmış şarap gerek yanlış trene binmek yarış kızağına binmek yeniden binmek yeniden gemiye binmek

1: 0 ms