• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

azaltmak

Türkçe - İngilizce

sıklık sırası: 1261

AZALTMAK = (azaltmak nedir; azaltmak ne demek; azaltmak İngilizcesi) Bir paradan belirli bir bölümünü indirmek, süresinden önce geri verilen bir paranın indiriminden yapılan düşüm.

azaltmak = minimize etmek [öz Türkçe - eski terim]

AZALTMAK = (azaltmak nedir; azaltmak ne demek; azaltmak İngilizcesi) (sinema, televizyon) Azaltıcı yardımıyla ışık yeğinliğini azaltma işini gerçekleştirmek.

AZALTMAK = (azaltmak nedir; azaltmak ne demek; azaltmak İngilizcesi) 1. Az denecek bir miktara indirmek: «İlk işleri kullandıkları renkleri azaltmak oluyor.» -B. R. Eyuboğlu. 2. Eskisinden az bir duruma getirmek: «Dosta saygısızlık dosttan çok saygısızın değerini azaltır.» -N. Uygur. 3. Etkisini yitirmesine sebep olmak, hafifletmek: «Günlerdir kafasında, yüreğinde gittikçe artan ağırlığı biraz olsun azaltır mıydı bu?» -Y. Atılgan.

AZALTMAK = (azaltmak nedir; azaltmak ne demek; azaltmak İngilizcesi) Bir paradan belirli bir bölümünü indirmek, suresinden önce geri verilen bir paranın indiriminden yapılan düşüm.

ilgili sözler / related words

acısını veya tahribatını azaltmak açığı azaltmak ağırlık azaltmak alkolünü azaltmak aşınmayı azaltmak ateşi azaltmak azaltmak (ağrı) azaltmak (gücünü, etkinliğini vb) azaltmak (ışık) azaltmak (korku, kızgınlık, şüphe vb) azaltmak (titreşim) azaltmak (voltaj vb) azaltmak ve yok etmek azar azar azaltmak basıncı azaltmak belediye vergi oranlarını azaltmak birinin etkinliğini azaltmak canlılığını azaltmak çabalarını azaltmak çalışma hızını azaltmak değerini azaltmak depolama giderlerini azaltmak için malzemeyi gereken zamandan hemen önce alma ile ilgili derecesini azaltmak dingildeki ağırlığı azaltmak duyarlılığını azaltmak düşüşün etkisini azaltmak etkin örnekleme oranını azaltmak için işaret süzgeci etkin örnekleme oranını azaltmak için işareti süzme etkinliğini azaltmak etkisini azaltmak faaliyetini azaltmak faaliyetini azaltmak (işyerinin) farkı azaltmak görüntü hassasiyetini azaltmak gücünü azaltmak hassasiyetini azaltmak hız azaltmak hızı azaltmak hızını azaltmak ışıkları azaltmak ile ilişkisini azaltmak ile yakınlığını azaltmak ilgiyi azaltmak ilişkisini azaltmak isteklerini azaltmak işgücünü azaltmak iyice azaltmak kabalığını azaltmak kayanatarak azaltmak kaybı azaltmak kırtasiyeciliği azaltmak kıvamlaştırmak ve miktarını azaltmak için sosu kaynatmak kirliliği azaltmak klapeyle aracın hızını azaltmak kuvveti azaltmak masrafları azaltmak miktarca azaltmak miktarını azaltmak müdahaleyi azaltmak mümkün olduğu kadar azaltmak nominal değerini azaltmak nominal değerini azaltmak (tutar, alacak v.s.) nüfusu azaltmak nüfusunu azaltmak önemini azaltmak önemli ölçüde azaltmak parlaklığını azaltmak personel sayısını azaltmak piyasada para miktarını azaltmak piyasadaki para arzını azaltmak piyasadaki para miktarını azaltmak sayıca azaltmak sermayesini azaltmak sertliğini azaltmak sertliğini azaltmak (içkinin) sesi azaltmak silah azaltmak silahları azaltmak suçu azaltmak sürütmede sürütmeyi azaltmak için kullanılan demir kızak şiddetini azaltmak tahrişini azaltmak tiz azaltmak tizi azaltmak tutkusunu azaltmak uçuşta uçağın iniş ağırlığını azaltmak için tanktaki yakıtın boşaltılmasını sağlayan valf üretimi azaltmak üzerindeki yükü azaltmak vergiyi azaltmak vitesi azaltmak yakınlığını azaltmak yarı yarıya azaltmak yatarımı azaltmak yavaş yavaş azaltmak yoğunluğunu azaltmak yükünü azaltmak zararı azaltmak zararı azaltmak maksadıyla iki taraf için bahse girişmek zararını azaltmak

1: 0 ms