• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

asgari ücret

Türkçe - İngilizce

ASGARİ ÜCRET = (asgari ücret nedir; asgari ücret ne demek; asgari ücret İngilizcesi) Bazı ülkelerde vergiye tabi tutulmayan enaz ücret ödemeleridir.

ASGARİ ÜCRET = (asgari ücret nedir; asgari ücret ne demek; asgari ücret İngilizcesi) İş kanunlarının kapsamında olsun veya olmasın işçilerin ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi için en geç iki yılda bir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca, Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığıyla belirlenen, işçilere normal bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücretlerin asgari sınırı.

ASGARİ ÜCRET = (asgari ücret nedir; asgari ücret ne demek; asgari ücret İngilizcesi) ekon. İşçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücret: «Asgari ücretin tespitinde ülkenin ekonomik ve sosyal durumu göz önünde bulundurulur.» -Anayasa.

ilgili sözler / related words

1: 0 ms