• Medya

  • Uygulama

  • Google Play

adrenalin

Türkçe - İngilizce

ADRENALİN = (adrenalin nedir; adrenalin ne demek; adrenalin İngilizcesi) Böbrek üstü bezinden salgılanan hormon.

adrenalin = epinefrin [öz Türkçe - eski terim]

ADRENALİN = (adrenalin nedir; adrenalin ne demek; adrenalin İngilizcesi) 1. Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin, epinefrin. 2. Parenteral yollarla kullanıldığında, perifer damarlarda daralma ve koroner damarlarda genişlemeye, kalp kasının kasılma gücü, atım sayısı ve oksijen tüketiminde artmaya, beta-2 almaçlarını uyararak solunum yolları ile sindirim kanalındaki düz kaslarda gevşemeye sebep olan ve klinikte kan basıncının düşmesi, kanama, alerji, astım ve dolaşım şoku gibi hastalıkların tedavisinde hidroklorür ve bitartarat tuzları şeklinde kullanılan, çözeltileri ısı ve ışığa karşı dayanıksız olan bir katekolamin.

ADRENALİN = (adrenalin nedir; adrenalin ne demek; adrenalin İngilizcesi) Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin hormon, epinefrin.

ADRENALİN = (adrenalin nedir; adrenalin ne demek; adrenalin İngilizcesi) Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin. Epinefrin.

ADRENALİN = (adrenalin nedir; adrenalin ne demek; adrenalin İngilizcesi) Formülü (HO)C6H3CH(OH)CH2NHCH3 olan, böbrek üstü salgı bezlerin öz bölgesinde sentezlenen kan basıncının arttırılmasında damardan kullanılan önemli bir hormon.

ADRENALİN = (adrenalin nedir; adrenalin ne demek; adrenalin İngilizcesi) Hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme vb. amaçlarla kullanılan, kan şekerinin yükselmesine yol açan böbrek üstü bezlerinin salgısı.

ADRENALIN nasıl okunur, okunuşu /ı'drenılin/ isim

adrenalin

İngilizce - Türkçe

sıklık sırası: 36175

ADRENALIN = (adrenalin nedir; adrenalin Türkçesi) 1. Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin, epinefrin. 2. Parenteral yollarla kullanıldığında, perifer damarlar

ilgili sözler / related words

1: 0 ms